Vlakem do Tater

od | Aktualizováno 12. 10. 2021 | 0 komentářů

Vlakem do Tater

Máte chuť na pořádnou lyžovačku, ale Alpy jsou pro vás z ruky? Vyrazte do Tater!
Nejvyšší slovenské pohoří má rozhodně co nabídnout a na své si přijdou jak zkušení lyžaři, skialpinisté, ale samozřejmě také rodiny s dětmi a vůbec všichni milovníci pohádkové zimy. Navíc se do hor k našim sousedům dostanete pohodlně a bez starostí vlakem. Přímé spoje z Prahy do Popradu nabízejí všichni naši hlavní tuzemští dopravci. Na výběr máte vždy z několika variant, takže je jen na vás, zda upřednostníte cenu nebo je pro vás důležitější komfort.

Do Tater s ČD

České dráhy vypravují do Tater denně ranní a noční spoj, každý pátek navíc i posilující odpolední vlak. Jízdenky zakoupíte na pokladnách ČD nebo z pohodlí domova na eshopu, který je uživatelsky přátelský a celkem přehledný. Ceny jízdenek jsou různé, podle toho, jaký si zvolíte spoj a samozřejmě jak moc dopředu jízdenku koupíte. Včasné jízdenky se zkrátka vyplatí.

Pro cestu můžete využít ranní SC 241 Pendolino Košičan, který vyjíždí z hlavního nádraží v Praze v 6:30 a v Popradu jste krátce po 13. hodině odpoledne. Páteční posilující SC 243 Pendolino Košičan vyráží z Prahy v 15:12 a v Popradu budete ve 22:03. Cesta tak trvá necelých 7 hodin, pokud pojedete z Ostravy, budete tam dokonce už za 3 hodiny.
Ve vlaku máte k dispozici celou řadu služeb, samozřejmostí je Wi-Fi, dobře se najíte v bistro voze nebo můžete využít donáškovou službu přímo k vašemu sedadlu. Rodiče s malými dětmi pak určitě ocení dětské kino.
Vlak je povinně místenkový, takže k jízdence musíte zakoupit i místo k sezení. Pro ceny jízdenek platí pravidlo, že čím dříve nakoupíte, tím levněji se povezete. Cestu z Prahy do Popradu tak můžete koupit už od 356 Kč.

Pokud se chcete po cestě spíš pohodlně vyspat a ráno plní energie vyrazit do hor, pak můžete zvolit noční vlak EN 443 Slovakia. Ten je zároveň autovlakem, z hlavního nádraží v Praze odjíždí každý večer ve 22.18 a do Popradu přijíždí následující ráno v 6.41. Cesta tedy trvá necelých 8 a půl hodiny, během kterých si odpočinete v lehátkových vozech nebo přímo v lůžkovém kupé. Cestovat samozřejmě můžete i klasicky na sedačce, jízdenka vás pak při včasném nákupu může vyjít už na 416 Kč.

Lehátkový vůz oceníte zejména, pokud cestujete ve skupině. K dispozici jsou čtyřlůžkové a šestilůžkové kupé, které jsou zevnitř uzamykatelné. Dostanete polštář, deku a prostěradlo, lehátko si povlékáte sami. V ceně jízdenky máte službu včasného probuzení a lahev minerální vody. Jízdenky pořídíte od 494 Kč.

Pro náročnější cestovatele jsou v nočních vlacích připraveny lůžková kupé. Můžete si zvolit variantu Economy s malým umyvadlem nebo Deluxe se sprchou přímo v kupé. Samozřejmostí je povlečená postel, Wi-Fi a ráno snídaně dle vlastního výběru. Navíc ještě dostanete hygienický balíček, ve kterém najdete ručník, mýdlo, pantofle, zubní kartáček a pastu. Milé, že?
Ceny jízdenek se pohybují od 702 Kč při včasném nákupu.

Do Tater s RegioJetem

Žlutý dopravce vypravuje do Tater každý den 3 přímé spoje. Vyrazit tak můžete ráno, odpoledne nebo večer. Ranní spoj vyráží v 7:50 z hlavního nádraží v Praze a do Popradu přijíždí krátce po půl 3 odpoledne. Pokud nejste ranní ptáče, můžete zvolit odpolední spoj, který vyráží z Prahy ve 14:30 a v Popradu budete před desátou večer. Jestli naopak potřebujete být v Tatrách brzy ráno, zvolte poslední spoj, který vyjíždí z hlavního nádraží ve 21:39 a na místě budete následující ráno už ve 4:50. Jízdenky koupíte na pokladnách nebo přes jednoduchý eshop.

Ve vlacích máte na výběr ze 4 kategorií, podle toho, jaké si zvolíte služby:

Nejlevněji vás vyjde tarif Low cost, dostanete vodu zdarma a přes mobilní aplikaci si můžete objednat i něco k jídlu. Jízdenku pořídíte od 299 Kč.

V tarifu Standard si můžete vybrat místo podle svého uvážení. Pro vaše ratolesti je k dispozici dětské kupé. Dostanete vodu a taky něco na čtení. Jízdenka vás bude stát od 379 Kč.

Pokud chcete přece jen větší relax, zvolte tarif Relax :). Velkoprostorový vůz, kožené sedačky, Wi-Fi nebo zábavní portál. Kromě vody a novin vám přinesou ještě dobrou kávu. To vše už od 469 Kč.

Pro ty nejnáročnější je k dispozici Business třída, kde si kromě kávy můžete dát třeba i lahev sektu. Na palubě je také personál, který se o vás po dobu jízdy postará a přinese třeba i to kafe. Jízdenku koupíte už od 639 Kč.

Do Tater s Leo Expressem

Do Popradu vás odveze i “Leoš”. A to dokonce nejlevněji. Vlak LE1257 vyjíždí z hlavního nádraží ve 13:42 a do Popradu dorazíte Ve 21:07. Pokud se rozhodnete pro pozdější spoj, je možné jet vlakem LE1259, který vyjíždí v 19:42, ale je dobré si uvědomit, že v Popradu už budete před třetí hodinou ranní. Pokud chcete stihnout východ slunce na Slavkovském štítu, tak fajn, pokud neplánujete noční horskou turistiku, je asi lepší se poohlédnout po jiné volbě.
Jízdenky si zakoupíte na pokladnách nebo na eshopu. Ten je přehledný a dokonce vám u každé cesty spočítá vaši uhlíkovou stopu. Bohužel je zčásti v češtině a z části v angličtině, takže pokud nejste vůbec “easy english”, můžete mít trochu problém.

Leo Express nabízí stejně jako RegioJet 4 třídy s různými službami a cenou:

Třída Economy nabízí pohodlí za skvělou cenu. K dispozici máte Wi-Fi, objednat si můžete občerstvení a pro nejmenší je připraven dětský oddíl. Ceny jízdenek začínají na 199 Kč. Ale pozor! Pokud si s sebou budete brát lyže, musíte si za ně připlatit. Cena pak vychází na 248 Kč.

Ve třídě Economy Plus na vás čekají pohodlná sedadla , Wi-Fi a v ceně jízdenky máte dokonce vybrané nápoje a občerstvení. Jízdenku koupíte už za 469 Kč.

I Leo Express nabízí Business třídu, abyste mohli svůj čas cesty využít efektivně a mohli pohodlně pracovat. Kromě kožených sedaček, Wi-Fi připojení a vybraného občerstvení zdarma máte i dostatek soukromí, neboť Business třída se nachází v oddělené části vlaku. Ceny je jízdenek se pohybují už od 499 Kč.

Pro maximální pohodlí a luxusní zážitek můžete využít třídu Premium. Ta nabízí šestimístná kupé s polohovatelnými sedačkami, což při více jak sedmihodinové jízdě jistě oceníte. Půjčí vám také deku a večer zhasnou. Ale na Wi-Fi být můžete, nebojte :). Premium třída vám rovněž nabízí přednostní obsluhu a kromě vybraného občerstvení zdarma i výběr z obědového Premium menu. Jízdenku pořídíte už za 789 Kč.

Tak co? Už jedete? 🙂

Máte dotaz?

Pokud se chcete  na něco zeptat, nebo třeba poradit ostatním, napište do diskuze níže.