Autovlakem na Slovensko

od | Aktualizováno 4. 11. 2021 | 0 komentářů

Autovlakem na Slovensko

Chtěli byste vyrazit na Slovensko, ale máte obavy z dlouhé cesty autem? Zároveň byste však svoje auto na dovolené ocenili? Pak je pro vás skvělým řešením autovlak! Ten vás i vašeho motorového miláčka dopraví bezpečně a hlavně pohodlně z Prahy až do Tater. V komfortním kupé si dopřejete kvalitní spánek a ráno si ještě pochutnáte na skvělé snídani. Fajn představa, že?

Kdo vás tam hodí

Pravidelné autovlaky na Slovensko vypravují z našich tří tuzemských dopravců pouze České dráhy. Vlaky EN 442 nebo 443 Bohemia vyjíždí z hlavního nádraží v Praze a jet s nimi můžete do Popradu nebo do Košic. Do Popradu jezdí pouze ve vybrané dny, do Košic pravidelně. Cestovat budete, takže se o nic nemusíte starat a v klidu si odpočinete.

Na výběr máte jednolůžková, dvoulůžková nebo třílůžková kupé a můžete si zvolit variantu Economy nebo Deluxe, kde je k dispozici dokonce vlastní sprcha a wc. Všechna kupéčka jsou klimatizovaná, personál vám přichystá čistě povlečené lůžko a balíček s hygienickými potřebami (ano, skoro jako v hotelu), ráno vás včas probudí a donesou snídani dle vašeho výběru. WiFi a zásuvky jsou samozřejmostí :).

Jak to funguje

Kromě auta si s sebou na Slovensko můžete vzít také motorku nebo čtyřkolku. Podmínkou ale je, že vaše žihadlo oplývá konstrukční rychlostí alespoň 120 km/h. Na autě můžete nechat dokonce i střešní box nebo kola na zadním nosiči. Ovšem celková šířka pak nesmí překročit 2 metry. Z kol nezapomeňte předem sundat všechny světla, tachometry a pumpičku, jinak vám to během cesty odletí a v Popradu už to fakt nenajdete. Vlak totiž jede místy až 160 km/h.

Jízdenku koupíte buď na pokladně nebo v e-shopu (odkaz), což nám přijde jako ta lepší varianta. Je třeba tam totiž vyplnit údaje o vozidle a to vám nějaký ten čas zabere.

Odbavení automobilu si zajišťujete sami, proto je podmínkou, že řidič je zároveň i cestující :).

S autem přijeďte k terminálu autovlaků s dostatečným předstihem, alespoň 90 minut před odjezdem vlaku. Přesný čas odbavení budete mít napsaný na jízdence. Na vagon najedete sami, ale nebojte, přítomná obsluha vám všechno ukáže. Nezapomeňte ještě odšroubovat anténu a sklopit zrcátka. Taky je fajn vypnout alarm, však víte.

A máte naloženo! Přesunete se do svého kupé a dáte si pohodu nebo můžete do odjezdu vlaku počkat v prostorech terminálu, kde je k dispozici televize a dětský koutek.

Vykládka autovlaku – Praha hl.n.

Vykládka autovlaku – Praha hl.n.

Kolik zaplatíte

A kolik že to stojí?

Záleží na tom, co si s sebou berete za vozidlo a jak moc jste nároční na pohodlí a komfort. Dopravce na svých stránkách uvádí cenu z Prahy do Popradu od 1905 Kč a do Košic od 2088 Kč.
Pokud byste chtěli ušetřit, můžete oželet lůžkový vůz a koupit si místo pouze na sedačce. To vás vyjde sice nejlevněji, ovšem za cenu pohodlí.

Do Košic jezdí autovlak každý den, do Popradu pouze v pátek a v neděli zpět.

 

My jsme si zkusili modelový příklad:

  • Pojedeme z hlavního nádraží v Praze do Popradu, jsme dva a s sebou si bereme svoji Škodu Fabia.
  • Jede nám to ve 20:48 a na místě budeme ráno v 6:41.
  • V e-shopu vyplníme počet osob, rozměry vozidla a voilá – my 2 a ta naše škodovka to má za 2054 Kč.
  • Preferujeme soukromí, takže volíme dvoulůžkové kupé, které nás dohromady vyjde na 1248 Kč.

Celkem nás to tedy vychází na 3302 Kč.

Takže:
Když vezmeme do úvahy dnešní ceny pohonných hmot, všudypřítomné kolony na dálnicích, nervíky a stres za volantem a porovnáme to s pohodou ve vlaku, kde se v klidu vyspíme a ráno nasnídáme, je ten autovlak vlastně super nápad, ne?

Líbil se vám článek? Sdílejte nás!

Máte dotaz?

Pokud se chcete  na něco zeptat, nebo třeba poradit ostatním, napište do diskuze níže.