Poloha a zpoždění vlaků v České republice

Poloha a zpoždění vlaků v České republice

Ztrácíte čas čekáním na zpožděný vlak? Tuto stránku byste měli mít vždy po ruce!

Nejen cestující vlakem, ale i všichni milovníci železnice ocení informace o zpoždění a aktuální polohu vlaku. Nejlepší variantou je interaktivní mapa Správy železnic GRAPP, která zobrazuje všechny dopravce. Opomenout nemůžeme ani Babitron, který však zobrazuje informace pouze o spojích Českých drah. Dále v přehledu naleznete 4 největší železniční dopravce v ČR. 

GRAPP – Správa železnic

GRAPP – Grafická prezentace polohy (odkazje online mapa s polohou vlaků všech dopravců aktuálně pohybujícími se v České republice. U každého vlaku lze zobrazit informace o výchozí a cílové stanici, aktuální polohu a zpoždění a také předpoklad další jízdy. Jsou zde zobrazeny plánované výluky a mimořádnosti v provozu.

Aplikace GRAPP dále obsahuje filtry dopravců, je možno vyfiltrovat i zahraniční dopravce. Dále je možno filtrovat vlaky dle doby zpoždění a druhu vlaku (Os, Sp, R, IC, EC, …).

Kliknutím na název stanice (buď na mapě, nebo v detailu jízdy) zobrazíte odjezdové a příjezdové tabule.

Informace o vlaku

Kliknutím na ikonku vlaku zobrazíte informace o vlaku. Zjistíte základní informace o vlaku – výchozí a cílová stanice, poslední potvrzený bod, a zpoždění. Kliknutím na „Detail jízdy“ se zobrazí již projeté stanice a také další předpoklad jízdy. 

Mimořádnosti v provozu

Oranžový výkřičník na mapě signalizuje mimořádnost na trati. Rozkliknutím zobrazíte podrobnosti, viz. obrázek.


Babitron – Zpoždění vlaků

Babitron – Zpoždění vlaků (odkaz) vznikl v roce 2001 jako projekt pro vlastní potřebu Roberta Babilona. V roce 2003 bylo sledováno 71 vlaků a výsledky zpoždění byly zveřejňovány jednou týdně. V roce 2004 přibyla online mapa, která zobrazovala rychlíky a spěšné vlaky (kromě pátečních a víkendových) a velké části osobních vlaků. Data pro provoz stránek byly čerpány ze stránek Českých drah. V roce 2006 České dráhy autorovi na krátkou dobu zablokovaly přístup k těmto datům. Následně po vzájemné domluvě mezi autorem a ČD došlo k dohodě a stránky běžely jako oficiální testovací verze.  Nyní stránky fungují ve spolupráci Roberta Babilona, Českých drah a Institutu teoretické informatiky. Poslední udávaná aktualizace proběhla v roce 2017. Změnil se způsob aktualizace dat, které se aktualizují každých 30 sekund. Zdroj: https://kam.mff.cuni.cz/~babilon/zphist

Poloha vlaků ČD

Babitron umí zobrazovat polohu vlaků pouze Českých drah. Jako u GRAPPu je doba zpoždění zobrazena různou barvou.

Aktuální zpoždění vlaků ČD

Výbornou funkcí Babitronu je tabulkový přehled aktuálních zpoždění. Takto zpracovaný přehled na stránkách ČD ani na GRAPPu nenaleznete. Tabulka je řazena vzestupně dle čísla vlaku, dále obsahuje název vlaku, výchozí a cílovou stanici, poslední známou polohu a informaci o zpoždění. Tak jako na mapě, je zpoždění znázorněno různou barvou.

Zpoždění vlaku za posledních 3 – 28 dnů

Další funkcí je zpoždění konkrétního vlaku za posledních 3, 5, 7, 14, 21 a 28 dnů. Po zadání konkrétního vlaku si vyberete požadované období a výsledkem je tabulka s jednotlivými průjezdovými body a stanicemi. U každého bodu je průměrné zpoždění za sledovaný úsek, a počet zpoždění do 5, 10, 15, 20, 30, 60 a nad 60 min. Tímto získáte představu o spolehlivosti jednotlivého spoje, což určitě oceníte při plánování vaší cesty. Tak jako v předchozích případech jsou data bohužel dostupná pouze pro vlaky ČD.


České dráhy – informace o zpoždění

České dráhy – informace o zpoždění (link) umožnují vyhledat informace o konkrétním vlaku na stánce Vše o vlaku. Po zadání čísla vlaku a výběru data se zobrazí informace o spoji. Pokud je aktuálně spoj na cestě, zobrazí se aktuální zpoždění a poloha.

Aktuální zpoždění se zobrazuje také přímo při vyhledání jízdního řádu.

Na stránce Omezení provozu naleznete všechny aktuální mimořádnosti a také plánované výluky.


Arriva – Zpoždění a poloha spojů

Arriva – Zpoždění a poloha spojů (link) na jedné stránce zobrazuje mapu s polohou vlaků, kdy po rozkliknutí konkrétního spoje zjistíte aktuální polohu, cílovou stanici, aktuální a předpokládané zpoždění vlaku, plánované výluky a mimořádnosti. Mapa je přehledná s mapovými podklady OpenStreetMap.


RegioJet – Zpoždění spojů

RegioJet – Zpoždění spojů (link) informuje o zpoždění na svých stránkách pomocí přehledné tabulky (nemá mapu). Po vyplnění stanice jsou vypsány všechny aktuální příjezdy a odjezdy (je možno filtrovat). V tabulce jsou u jednotlivých spojů vypsány cílové stanice, trasy, časy příjezdů, odjezdů, čísla nástupišť a doba zpoždění. Z tabulky už ale nezjistíte aktuální polohu.


Leo Express – Aktuální dopravní informace

Leo Express – Aktuální dopravní informace (link) – informuje o zpoždění a poloze vlaku prostřednictvím tabulky (nemá mapu), kde jsou zobrazeny informace o čísle spoje, výchozí a cílové stanici, času odjezdu z výchozí stanice a informace o spojení. O přesné poslední známé poloze Leo Express neinformuje.

Při kliknutí na konkrétní spoj se zobrazí grafické zobrazení časové linky jizdního řádu, aktuální zpoždění, jednoduché řazení vlaku a poskytované služby.